Uważaj na soje dane osobowe!

Dodano 8.4.2019

Regularnie trafiają do nas osoby, które padły ofiarą wyłudzenia kredytów. Co zrobić żeby chronić swoje dane?  

Czasami słyszymy o osobach, które padły ofiarą "kradzieży tożsamości". Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może to dotyczyć każdego z nas. Regularnie trafiają do naszej agencji osoby, których dane zostały wykorzystane min. do wyłudzeń kredytów i pożyczek w bankach oraz parabankach. Najczęściej proceder w dużym uproszczeniu wygląda tak:

1. Za pomocą części naszych prawdziwych danych tj numeru PESEL, imienia, nazwiska i np. prawdziwego numeru dowodu osobistego oraz reszty fałszywych tj adresu zamieszkania, email i numeru telefonu, przestępca zakłada konto w banku.

2. Zasila je drobną kwotą i składa przez internet wnioski kredytowe. 

3. Potwierdza prawdziwość danych przelewem autoryzującym i po przyznaniu pożyczki odbiera je poprzez założone konto. 

4. Zwykle dowaidujemy o "dodatkowych" pożyczkach się od pracownika banku, jeżeli akurat sami chcemy zaciągnąć jakieś zobowiązanie albo dopiero z informacji o zajęciu konta przez komornika. 

Kłopot w takich sprawach polega na tym, że dane kontaktowe podane przy zakładaniu konta i dalej przy umowach kredytowych są fałszywe. Przez co nie wiemy, że padliśmy ofiarą wyłudzenia. Wszystkie wezwania do zapłąty i próby kontaktu pozostają bez odpowiedzi bo korespondencja poprostu do nas nie trafia. Po pewnym czasie bank, parabank lub firma windykacyjna występuje z pozwem o zapłatę gdzie również wskazuje sądowi nieprawdziwy adres.          

Zakładamy konta w instytucjach finansowych, podpisujemy umowy o dostawę energii do domu, jesteśmy członkami wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, wynajmujemy mieszkania, wynajmujemy samochody itp. W wielu tych miejscach podajemy swoje dane osobowe. Co do zasady nasze dane są chronione, ponieważ każda instytucja ma obowiązek przestrzegania prawa w tym zakresie. Natomiast nie zawsze robią to konkretni pracownicy o czym przekonało się wielu naszych klientów. Ten "czynnik ludzki" odgrywa kluczową rolę w nielegalnym obrocie danymi. Tutaj niewiele możemy zrobić poza odpowiednim wyborem instytucji, z którą współpracujemy. Oczywiście dane poza dobrowolnym przekazaniem możemy również stracić przez nieuwagę lub brak wiedzy na temat zabezpieczeń urządzeń elektronicznych. Warto tutaj pamiętać o minimalnych wymaganiach w zakresie zabezpieczeń tj. dobrej jakości program antywirusowy i firewall na wszystkich telefonach, tabletach i komputerze. Należy również uważać na otwarte sieci WIFI i takie, których nie jesteśmy administratorami tj. w hotelach, pracy itp. Nigdy nie wiemy jakie zamiary ma osoba administrująca taką sieć. W takich przypadkach unikajmy logowania się do miejsc gdzie wymagane jest podanie swoich loginów, haseł czy danych osobowych. Na prawdę łatwo je przechwycić w takich miejscach. Konsekwencje utraty danych mogą być katastrofalne. Od utraty prywatności po wyłudzenie kredytów i szereg innych przestępstw z naszymi danymi jako sprawcy. 

Poza wspomnianymi wyżej podstawowymi wskazówkami warto dodatkowo utrudnić, życie przestępcom zastrzegając swój PESEL na stronie https://www.bezpiecznypesel.pl/. Ten prosty zabieg spowoduje, że w przypadku zapytania o kredyt w jednej z firm pożyczkowych zrzeczonych w tym systemie, ta automatycznie otrzyma informację o zastrzeżeniu numeru pesel i będzie wiedziała że nie jesteśmy zainteresowani pożyczką.  Druga sprawa dotycząca kredytów w bankach to alerty BIK. Można je uruchomić na stronie https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/alerty-bik. Dzięki temu będziemy informowani o każdej próbie pobrania raportu kredytowego na nasz temat, a to pierwsza czynność jaką wykonują banki po przyjęciu wniosku kredytowego z naszymi danymi. Mamy wtedy znacznie zwiększone szanse na zablokowanie procedury udzielenia kredytu.   

                    

 

 

źródło: opracowanie własne

KONTAKT

58 380 15 60

biuro@orzel-24.pl

ADRES

Wielkopolska 40 b

Gdynia

ZARZĄDZANIE

 

dyrektor@orzel-24.pl

MARKETING

 

marketing@orzel-24.pl

KSIĘGOWOŚĆ

 

ksiegowosc@orzel-24.pl

ADMINISTRATOR

 

admin@orzel-24.pl